3 1 7

İŞLEVİ ve AVANTAJLARI

TURBOGEL üniteleri, kalıplar için özel tasarlanmış hassas ısı kontrol cihazlardır. TURBOGEL DUO ünitelerinde ise çift su çıkışı vardır. Her su çıkışının debisi, basıncı ve sıcaklığı ayrı ayrı ayarlanabilmektedir. +90 C'ye, +140°C 'ye ve +160°C'ye kadar çalışan modeller mevcuttur. Patenti Frigel’e ait olan oransal motorize vana sistemine sahiptir. Oransal motorize vana sistemi + / - 0,5 °C mertebesinde çok hassas ısı kontrolü sağladığı gibi, enerji tüketiminde de önemli düşme sağlamaktadır. Isıyı dengelemek için gerekli olan soğuk suyu minimum seviyelerde tesisattan alarak ısıtıcı rezistansın çok az sürelerde devreye girip çıkmasını sağlar. Böylece, %85 civarında enerjiden tasarruf sağlanır. Selenoid vana sistemine sahip ünitelerde ise, selenoid vana aç – kapa çalıştığından cihazın ihtiyacından fazla miktarda suyu bünyesine alır ve hassas ısı kontrolü yapamaz. Ayrıca aynı sıcaklığa getirebilmek için rezistansın daha uzun süreli devreye girmesi gerekir. Motorize vana ile selenoid vana sisteminin enerji karşılaştırılması ile ilgili tablo aşağıda sunulmuştur.

3 1 6 e

+90 C'ye kadar olanlar, DİREKT soğutma sistemine sahiptir. standart kalıp ısıtıcılarında, cihaz içerisinde plakalı eşanjör vardır. Eşanjörün primer devresinde kalıp suyu sirkülasyonu yapılırken, sekonder devreden ise cihaza bağlanan soğuk su sirkülasyonu (chiller suyu) sağlanır. FRIGEL’in TURBOGEL ünitelerinde ise motorize vana sayesinde chiller suyu sistemden alınıp direkt olarak kalıp suyuna karıştırılabilmektedir. Böylece TURBOGEL ünitelerinin soğutma kapasitesi standart kalıp ısıtıcılarına göre çok daha fazladır.   SU ile çalışmaktadır. Tabiatta ısı iletimi en yüksek sıvı malzemelerden biri sudur. Suyun ısı iletim katsayısı 1 kcal/kgºC iken yağın ısı iletim katsayısı 0,4 kcal/kgºC’dir. Bunun anlamı cihazın soğutma kapasitesi, YAĞLI cihazlara göre 2,5 kat daha fazladır. Bununla paralel olarak YAĞLI cihazların elektrik tüketimi de daha fazla olacaktır.  

Gelişmiş bir mikroprosesör tarafından kontrol-kumanda edilmektedir. Her sayfa 80 karakter alfa-nümerik display’e sahiptir. Ekrandan, çıkış suyu sıcaklığı, rezistans etrafındaki su sıcaklığı (bu şekilde rezistansın verimi anlaşılmaktadır), çıkış basıncı, ..vs görülebilmektedir. Geriye dönük alarm tarihçesi mevcuttur. Pompa, rezistans gibi malzemelerin çalışma süreleri ekrandan görülebilir. Böylece cihaz arızalanmadan gerekli müdahale yapılabilmektedir.  

TURBOGEL model cihazlar, ilk çalıştırmada kalıp için gerekli olan su miktarını otomatik olarak mevcut tesisattan alır. Ayrıca, kalıp içindeki ve kalıba giden su borularındaki havayı otomatik olarak atar. Kalıptaki su eksikliği durumunda, otomatik olarak tesisattan su alarak tamamlar.  

Microprosesöre, gerek duyulduğunda thermocouple bağlanarak kalıp plakasının veya başka bir bölgenin sıcaklığı ekrandan görülebilmektedir.  

Rezistansı paslanmaz çeliktir.  

Tropikalize motora sahiptir. Kalıba giden su basıncını dengelemek için by-pass vanası vardır.  

Bakım gerektirmez.

Paslanmaya karşı çok yüksek dayanımlı komponentlerden üretilmiştir.

Tekerlekleri sayesinde kolayca taşınabilir.

Soğutma suyu girişinde filtre ve tahliye vanaları vardır.

                            BİZE ULAŞIN

Sena Makina San. Ve Dış Tic. Ltd. Şti

E - 5 Yanyol, Girne Mah. Irmak Sok. Küçükyalı İş Merkezi C Blok No: 2 Maltepe - İSTANBUL 

+90 216 489 44 07 Pbx 

Mail: info@senamakina.com